Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / СОВРШЕН ЛЕТЕН ДЕТОКС: Направете пијалок од морков и ананас (РЕЦЕПТ)

СОВРШЕН ЛЕТЕН ДЕТОКС: Направете пијалок од морков и ананас (РЕЦЕПТ)

Повеќето од нас уживаа во различни, честопати нездрави третмани за време на карантинот. Сепак, време е да излеземе надвор, а многумина од нас добија неколку вишок килограми.

Исто така, штетни материи неизбежно се акумулираат во нашето тело, кои потекнуваат од лошата исхрана, потрошувачката на алкохол, тутун, концентриран шеќер, од микроорганизми, како што се вируси и бактерии, но и поради загадената околина.

Затоа е неопходно од време на време да му дадете на телото „одмор“ од сите штетни агенси, да го исчистите и да ги зајакнете вашите одбранбени механизми. Ова е токму причината зошто овој освежителен и вкусен пијалок за детоксикација е идеален.

Морковите се полни со бета-каротин и витамин А, како и витамини Б, К и калиум. Во комбинација со други суперхрани, добивате незаменлив детокс за целиот организам и сите негови системи.

Потребни состојки:

– зелено јаболко

– половина чаша сецкан ананас

– два поголеми моркови

– две парчиња свеж ѓумбир

– сок од половина лимон

-лажичка органски цимет

Подготовка:

Измијте ги сите состојки, излупете и исецкајте ги на парчиња. Ставете ги во соковник и направете пијалок од наведените состојки.

loading...