SpaceX ги лансираше првите саудиски астронаути на Меѓународната вселенска станица

од Stefanija Kuzmanovska

Втората приватна мисија на Меѓународната вселенска станица беше лансирана во неделата, а во мисијата за првпат беа вклучени Саудијка, муслиманка и Арапка.

Ракетата на SpaceX Falcon 9 полета од вселенскиот центар Кенеди на источниот брег на Флорида во мисија организирана од Axiom Space.

Саудијците Рајана Барнави и Али Ал Карни се придружувани од уште двајца членови на екипажот, поранешната астронаутка на НАСА Пеги Витсон и американскиот претприемач Џон Шофнер, пренесе „Франс 24“.

Екипажот треба да помине околу 10 дена на Меѓународната вселенска станица, каде треба да пристигне во понеделник околу 9:25 часот.

Четиричлениот тим треба да изврши околу 20 експерименти за време на нивниот престој на Меѓународната вселенска станица.

Еден од нив вклучува проучување на однесувањето на матичните клетки во услови на нулта гравитација.

Слични содржини