Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / Спиењето помага во борбата против коронавирусот

Спиењето помага во борбата против коронавирусот

Комплетен и мирен сон му помага на човековиот имунитет, а слатките и тестенините го намалуваат имунолошкиот одговор на организмот, изјави нутриционистот Вера Шарошкина за РИА Новости.

„Многу важен фактор за нашето здравје и имунитет е добар и спокоен сон, за време на кој се произведува мелатонин. Треба да спиеме најмалку 6 часа на ден, но потребни ни се 7 или 8 часа“, рече таа.

Според нутриционистот, покрај целосниот одмор, умерена и соодветна физичка активност е исто така многу важна за време на пандемијата од коронавирус, затоа што го намалува стресот и вознемиреноста, што промовира добар сон.

За зајакнување на имунитетот, добро е во овој момент да се откажете од примената на какви било диети. Од друга страна, добро е да се ограничи консумацијата на едноставни јагленихидрати – слатки и колачи го ограничуваат имунолошкиот одговор.

„Исхраната треба да биде балансирана и разновидна, при што овошјето што содржи повеќе витамини и растителни влакна е особено вредно“, советува лекарот.

loading...