Според нутриционистите, ова се 5-те најздрави овошја и треба да ги јадете што почесто

Јаболките се богати со влакна и корисни полифеноли, а истражувањата покажуваат дека тие можат да помогнат во намалувањето на холестеролот и да го поддржат здравјето на срцето. Покрај тоа, тие се полни со омега-3 киселини и холин.

од desk4

Овошјето со причина се смета за здрава ужина, а поголемиот дел од овошјата се полни со природни витамини, минерали, влакна и антиоксиданси, но ако се прашувате кои овошја се сметаат за поздрави од другите, можете да ги вклучите овие 5 во вашите менија.

1. Авокадо: „Популарноста на авокадото постојано се зголемува и авокадото се става во речиси се; од смути и сокови, до разни солени јадења и тост“, вели Ејми Горин, сопственичка на Plant Based with Amy, кој го препорачува за поздраво срце.

Авокадото може да се исече, да се намачка или да се дроби на тост, а одлично е и како додаток за смути и во преливи за салати. Но, освен што е вкусно, полно е и со здрави масти, влакна и антиоксиданси, како што покажаа и потврдија различни студии.

2. Боровинки: „Една шолја боровинки содржи четири грама корисни влакна, како и есенцијални хранливи материи како витамин Ц, витамин К, манган и антоцијанин – еден вид фитонутриент“, изјави Горин за Real Simple. „Новата студија објавена во Food & Function конзумирањето на една чаша свежи боровинки дневно може да ја подобри функцијата на ендотелата, што им помага на крвните садови да работат подобро, како и на целокупното здравје на срцето.

3. Јаболка: „Јаболките се богати со влакна и корисни полифеноли, а истражувањата покажуваат дека тие можат да помогнат во намалувањето на холестеролот и да го поддржат здравјето на срцето. Плус, тие се полни со омега-3 киселини и холин“, додава таа.

4. Малини: д-р Бреана Гуан, доктор по невропатија, ги нарекува малините најдоброто овошје за здравјето на кожата и хормоните. „Полни со витамин Ц, овие бобинки може да го подобрат производството на колаген и да ја заштити кожата од стареење со гаснење на слободните радикали и запирање на оксидативниот стрес и оштетување“, вели таа.

5. Банани: Ако сте активна личност, Гуан препорачува банани. „Бананите се овошје со високо гликемиско ниво“, вели таа. Нивното природно пакување ги прави лесни за јадење при спортување. „Бананите се богати со јаглени хидрати и обезбедуваат брз извор на енергија.

Слични содржини