Српска докторка за ТРЕТАТА ДОЗА: Можеби ќе биде потребно да се модифицираат вакцините на сезонско ниво!

од Nikola Popovski

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, изјави дека на луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 од тој производител, најверојатно ќе им треба дополнителна доза во рок од 12 месеци по приемот на другата, а српскиот вирусолог д-р Ана Банко изјави дека оваа објава не е ништо неочекувана и дека третата дозата веројатно ќе треба да се дава на оние кои биле вакцинирани со други вакцини.

– Одамна е утврдено дека имунитетот не е доживотен откако ќе ја прележите болеста. Утврдено е дека имунитетот трае најмалку шест месеци, дека некои луѓе губат антитела и дека можат да се заразат неколку пати. Затоа, исто така, се очекува имунитетот по вакцината да не трае цел живот. Засега, знаеме дека трае најмалку шест месеци. И бидејќи вирусот корона нема да исчезне, многу се очекува да треба да се вакцинираме во ритам што ќе се дефинира откако ќе ја ставиме пандемијата под контрола – вели д-р Банко и додава дека можеби е потребно да се модифицираат вакцините на сезонска основа заради новите варијанти. Исто е, како што вели, и со вакцините против грип, кои се различни секоја година.

Што се однесува до тоа дали вакцинираните лица во иднина ќе можат да примаат вакцини од други производители, д-р Банко вели дека првите препораки најверојатно ќе бидат истите производители, а потоа и оние засновани на иста платформа, како што се, на пример, „Спутник V“ и „Астра Зенека“.

– Постои можност да биде можно да се примаат различни вакцини, но треба да почекаме самите производители да дадат препораки. Безбедноста не е доведена во прашање, но ефикасноста на мешањето на дозите од различни производители, смета таа.

loading...

Слични содржини