Српски кандидати има во 11 општини: На Косово утре се одржуваат локални избори

од Берта Китинска

Во Косово утре ќе се одржат локални избори, на кои граѓаните ќе избираат градоначалници и советници во 38 општини, од кои 10 се со мнозинство Срби. Србите имаат кандидати за претседатели во 11 локални самоуправи.

Во десет српски општини во Косово има вкупно 26 кандидати за градоначалници, од кои 18 се кандидати од српските листи, а осум се претставници на албанските партии.

На српската листа има кандидати за градоначалници во 11 општини – сите со српско мнозинство додека четворица кандидати кои учествуваат на изборите се независни.

Локалното раководство се избира четири години, а утрешните избори, според аналитичарите, ќе бидат првиот тест за Движењето Самоопределување Албин Курти, кој победи на парламентарните избори во февруари оваа година, освојувајќи повеќе од 50 проценти од гласовите.

Централната изборна комисија (ЦИК) потврди 89 политички субјекти кои ќе учествуваат на изборите, од кои 32 се политички партии и коалиции, 33 граѓански иницијативи и 23 независни кандидати.

Според ЦИК, утре право на глас имаат 1.885.448 граѓани, а ќе бидат отворени 883 избирачки места со вкупно 2.477 избирачки места.

На локалните избори учествуваат вкупно 5.364 кандидати, од кои 166 се градоначалници, а 5.198 се советници на општинско собрание, наведува Косово онлајн.

Локалните избори во Косово ќе ги следат 3.352 полицајци и 80 обвинители.

Членовите на избирачкото место и набљудувачите на изборите мора да обезбедат докази дека се вакцинирани со барем една доза од вакцината или дека се негативни на Ковид .

Слични содржини