Stellantis ја проширува својата линија на хибридни возила поради зголемената побарувачка

од Vladimir Zorba
23 прегледи

Stellantis во вторникот објави дека ќе ја прошири својата линија на хибридни возила на 36 модели во Европа до 2026 година, за да ја задоволи зголемената побарувачка за овој тип на мотори, алтернатива на бензинските автомобили и електричните возила.

Американско-француско-италијанскиот производител на автомобили, создаден со спојувањето на Peugeot PSA и Fiat Chrysler во 2021 година, во соопштението рече дека оваа година ќе понуди 30 хибридни модели за девет од своите 14 марки, вклучувајќи ги Fiat, Peugeot, Jeep и Alfa Romeo. , а ќе лансира уште шест во следните две години.

Stellantis истакнува дека ова е одговор на брзиот пораст на нарачките од клиентите за хибриди во Европа. Додава дека продажбата на ваков тип возила во регионот е зголемена за 41 отсто во првите шест месеци од годинава.

Групацијата во јуни соопшти дека нејзината продажба на електрични возила е стабилна од почетокот на 2024 година и покрај намалената глобална побарувачка.

Од Stellantis велат дека се фокусираат на продажба на „благи хибридни“ возила, оние без приклучок што користат нисконапонска батерија од 48 волти, роботски менувач со двојна спојка и подобрен систем за регенерација на енергијата на сопирачките.

„Кога ќе го споредите овој систем со високонапонски хибрид, тој има многу слична добивка на CO2 по пониска цена за нашиот клиент“, рече Кристијан Милер, потпретседател за погонски системи на Stellantis за регионот EMEA.

„Нашиот систем е исто толку добар како и другите, но со малку подобра влезна цена“, додаде тој.

Достапната хибридна технологија на Stellantis овозможува опсег до еден километар во чист електричен режим, во споредба со околу 80 километри за plug-in хибридната технологија на групата.

Слични содржини