Стотици Австралијци излегоа на гласање во костими за капење, причината е неверојатна

од Nikola Popovski

Вчерашните избори во Австралија, освен политички победи и порази, ги одбележа и прилично чудна појава. Стотици Австралијци излегоа на гласање да гласаат во костими за капење, зад кои всушност стои маркетинг кампањата на брендот „Budgy Smuggler“.

Имено, познатиот производител на костими за капење понуди бесплатен пар на секој кој ќе се појави на гласачкото место во опрема со нивното лого и ќе ја објави оваа фотографија на социјалните мрежи со хаштагот #SmugglersDecide. Тие на својот Инстаграм профил ги повикаа гласачите „да го искористат своето уставно право да гласаат без панталони“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Budgy Smuggler™ (@budgysmuggler)

„Мислевме дека неколку луѓе ќе го направат тоа, но стотици ни се јавија. Ќе биде скап ден за компанијата“, рече сопственикот Адам Линфорт.

Овој успех е уште поголем ако се знае дека вчера во поголем дел од Австралија беше врнежливо и студено.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Budgy Smuggler™ (@budgysmuggler)

Слични содржини