Актуелно
Почетна / Магазин / Деликатеси / Светски ден на мафините: Рецепт од пет состојки кои ќе ги обожувате

Светски ден на мафините: Рецепт од пет состојки кои ќе ги обожувате

Денеска е меѓународниот ден на мафините, а ние најдовме едноставен рецепт за превкусни мафини со Нутела, кои се како совршени за денес.

Потребни ви се само пет состојки:

2 големи јајца
50 грама шеќер
350 грама Нутела
90 грмаа брашно
пола лажичка прашок за пециво

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Во голем сад измешајте јајвата и шеќерот, се додека не се соединат. Потоа додајте ја Нутелата и мешајте додека не се соединат сите состојки. Потоа, во измешаното брашно додајте го прашокот за пециво и повторно мешајте додека не добиете еднолична смса.

Во калапите за мафини дурете 2/3 лажици, Ставете ги да се печат. Доколку правите мини мафини, ќе ви бидат доволни 8 минути, а доколку правите стандардни, тогаш 12-13 минути.

Декорирајте по желба.

loading...