Светските берзи пораснаа поради технолошкиот сектор, S&P 500 со историски резултат

од Vladimir Zorba
1,7K прегледи

На Волстрит, кон средината на минатата недела, индексот S&P 500 достигна ново рекордно ниво, исто како и Nasdaq, но подоцна и двата индекса загубија дел од добивката бидејќи следеше ценовната корекција на технолошките акции.

На Волстрит минатата недела, Dow Jones зајакна 1,45 отсто, на 39.150 поени, а S&P 500 зајакна 0,6 отсто, на 5.464 поени. Индексот Nasdaq остана речиси непроменет, на 17.689 поени.

Веќе подолго време насоката на најголемата светска берза најмногу зависи од движењето на акциите на технолошките компании.

S&P 500 постигна историски резултат

До средината на неделата продолжи неколкудневниот раст на цените во технолошкиот сектор, па S&P 500 за прв пат во историјата се проби над нивото од 5.500 поени.

Во тие денови, најсветлата ѕвезда на пазарот беа акциите на производителот на чипови Nvidia.

Благодарение на еуфоријата во врска со развојот на вештачката интелигенција, цената на акциите на Nvidia скокна за повеќе од 155 отсто од почетокот на годината, па така пазарната вредност на компанијата надмина 3.200 милијарди долари.

На тој начин, производителот на чипови стана најголемата светска компанија по пазарна капитализација, престигнувајќи го Microsoft.

„Сето тоа е игра на Nvidia, а ние останатите само се преправаме дека сме таму“, рече Мајкл Грин, стратег во Simplify Asset Management.

Порасна и енергетскиот сектор

Сепак, во вториот дел од неделата, цените на акциите на Nvidia и повеќето други технолошки гиганти паднаа, па така и S&P 500 и Nasdaq индексот се лизнаа од рекордно ниво.

И додека технолошкиот сектор падна, акциите на енергетскиот сектор пораснаа, благодарение на растот на цената на нафтата во последните недели.

Ова е причината зошто, меѓу другото, индексот Dow Jones порасна минатата недела.

Во фокусот на инвеститорите минатата недела беа изјавите на голем број лидери на американската централна банка. Повеќето од нив рекоа дека инфлацијата се уште е над целните нивоа од 2 отсто и дека нема да брзаат со намалување на каматните стапки.

Според неодамна објавените проценки, челниците на ФЕД очекуваат само едно намалување на каматните стапки оваа година за 0,25 процентни поени, но на пазарот се уште се шпекулира за две намалувања на каматните стапки.

Европските берзи надоместија дел од загубите

И на европските берзи цените на акциите пораснаа минатата недела. Лондонски FTSE индекс зајакна за 1,1 отсто, на 8.237 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,9 отсто, на 18.163 поени, а париски CAC зајакна 1,7 отсто, на 7.628 поени.

Така, индексите повратија дел од загубите од претходната недела, кога нагло паднаа бидејќи францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да распише вонредни парламентарни избори, откако на изборите за Европскиот парламент победи екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен.

Иако политичката неизвесност во Франција продолжува, пазарите малку закрепнаа минатата недела.

Инвеститорите беа охрабрени од швајцарската централна банка, која по втор пат ги намали каматните стапки за 0,25 процентни поени.

Иако британската централна банка (BoE) ги остави каматните стапки непроменети на состанокот минатата недела, се очекува дека лидерите на BoE наскоро ќе ја намалат цената на парите.

Слични содржини