СЗО: Индиската варијанта на коронавирусот предизвикува глобална загриженост

од Stefanija Kuzmanovska

Вирусна варијанта Б.1.617, која првпат се појави во Индија минатата година, предизвикува глобална загриженост, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

„Ова е глобално загрижувачка варијанта“, рече Марија Ван Керхове, Технички лидер на СЗО за КОВИД-19, на состанокот. „Има некои достапни информации што сугерираат зголемена преносливост.

Бројот на нови инфекции и смртни случаи од коронавирус во Индија во понеделникот се приближи на дневниот рекорден износ, па затоа е повикана владата на премиерот Нарендра Моди да ја затвори втората по бројност земја во светот.

Слични содржини