Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Шефицата на СЗО: Ништо нема да биде како порано, релаксирањето на мерките, не значи релаксирање на личната заштита и одговорност

Почна олабавувањето на рестриктивните мерки, кои беа воведени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот во земјава од почетокот на неделава. Со работа почнаа моловите, спортските обложувалници, автошколите, а преку центрите за едукација за возрасни може да се спроведуваат обуки и семинари. Се отвори Заводот за рехабилитација на слух, …

Повеќе

СЗО: Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања

Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања, изјави денеска на прес-конференција д-р Катерина Смалвуд, од Канцеларијата за Европа на Светската здравствена организација. – СЗО помага во координација на глобалните напори за изнаоѓање вакцина за Ковид-19. Тоа исто така е поддржано од голем број меѓународни …

Повеќе

Османи: Десетина респираторите ќе пристигнат до 5 јуни

Обезбедивме дополнителни 50 респиратори преку заемот на Светската здравствена организација (СЗО), коишто ги обезбеди УНДП преку најповолни цени, информираше денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тој наведе дека десетина од респираторите ќе пристигнат до 5 јуни, а останатите до крајот на месецов. – Тоа значи дека …

Повеќе

Водич за Ковид-19: Mиењето раце е подобра превентивна мерка за инфекција отколку носењето на ракавици

Ракавиците може да дадат погрешно чувство на сигурност, затоа, миењето раце е подобра превентивна мерка за инфекција отколку носењето на ракавици за еднократна употреба, се наведува во заедничкиот водич за Ковид-19 и безбедноста на храната кој го подготвија Светската здравствена организација (СЗО) и Организација за земјоделство и храна (ФАО), а …

Повеќе

СЗО: Не „жртви“, туку „луѓе кои имаат ковид-19“

Светската здравствена организација објави важни препораки за зачувување на менталното здравје во време на пандемија, но и избегнување на стигматизирање и етикетирање на заразените луѓе. Според СЗО, етички е да ги нарекуваме „луѓе кои имаат ковид-190“, „луѓе кои се лечат од ковид-19“, „луѓе кои закрепнуваат од ковид-19“, бидејќи и по …

Повеќе

Меган и Хари со совети против коронавирус, но добија само саркастични коментари

Официјално принцот Чарлс е позитивен на коронавирус, а речиси сите членови од кралското семејство, дури и Меган и Хари, неодамна присуствуваа на повеќе манифестации и настани. Преку своите профили на социјалните мрежи тие споделија неколку совети, на што нивните обожаватели реагираа саркастично. Всушност, Меган и Хари, односно тимот кој ги …

Повеќе

СЗО конечно се изјасни во врска со ибупрофенот и ковид-19

По повеќето наводи дека ибупрофенот е штетен за заразените со коронавирус и дека ги влошува симптомите на болеста ковид-19, СЗО излезе со официјален став по оваа тема. Во твит објавен на официјалниот профил на СЗО на Твитер тие наведуваат: – СЗО не препорачува престанок на употреба на лекот. – СЗО …

Повеќе

СЗО: Вирусот може да се победи со солидарност

Ханс Клуге, регионален директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, оцени дека Стариот континент засега добро се справува со епидемијата на коронавирусот и истакна дека заразата може да се надмине со солидарност и дисциплина. „На милиони луѓе во нашиот регион, животот им се промени радикално, ние едноставно живееме во …

Повеќе

СЗО со официјално предупредување: Не користете Ибупрофен доколку сте заболни од Ковид-19

Луѓето кои се сомневаат дека се заразиле со новиот коронавирус не треба да земаат Ибупрофен, без да се конслутиораат со лекар. Тоа го соопшти СЗО фокусирајќи се на студија за можен негативен ефект од тој лек, јави ДПА. Портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмајер, на прес-конференција во Женева изјави дека претходните …

Повеќе

ВИДЕО: 7 начини како да го спречиме ширењето на коронавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи ги сподели советите на Светската здравствена организација (СЗО), како да се спречи ширењето на коронавирусот. -7 начини како да го спречиме ширењето на корона вирусот. Да ги следиме советите од Светската здравствена организација, напиша Филипче. 7 начини како да го спречиме ширењето …

Повеќе