Актуелно
Почетна / Глобално / Свет / СЗО: Политизацијата на корона кризата мора да запре

СЗО: Политизацијата на корона кризата мора да запре

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, повика на единство и крај на „политизација“ на глобалната здравствена криза, конкретно повикувајќи ги Кина и САД да покажат „чесно лидерство“, пренесува Ројтерс.

Лидерот на СЗО во средата ја одбрани работата на агенцијата во однос на пандемијата на коронавирус, како одговор на критиките и заканите на американскиот претседател Доналд Трамп дека Вашингтон може да го разгледа финансирањето на СЗО.

Тедрос рече дека очекува американското финансирање да продолжи со традиционалната двопартиска поддршка.

Придонесот на САД во СЗО во 2019 година надмина 400 милиони американски долари, што е скоро двојно повеќе од вториот по големина донатор, според податоците на САД. Веб-страницата на СЗО ги покажува Соединетите држави како главен донатор што придонесува скоро 15% од буџетот на организацијата.

„Ние му обезбедивме на светот најсовремени податоци, информации и докази“, рече Тедрос, истакнувајќи дека ќе бидат 100 дена во четврток, откако Кина за прв пат го извести СЗО за првиот случај на „пневмонија од непозната причина“ на 31 декември .

Тедрос, поранешен етиопски министер за надворешни работи, исто така, ја отфрли сугестијата на Трамп дека СЗО е „ориентирана кон Кина“, велејќи: „Ние сме близу до секоја земја“.

Во Њујорк, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека сега не е време да се проценува глобалниот одговор на пандемијата, повикувајќи наместо тоа меѓународната заедница да се фокусира на својата солидарна работа за запирање на вирусот.

Тедрос посочи дека агенцијата ќе спроведе вообичаена проценка на резултатите од вонредната состојба и ќе извлече поуки од неговите предности и слаби страни, додавајќи: „Ние правиме грешки како и сите други луѓе“.

„Барам единство на национално ниво, без употреба на КОВИД-19 за политички поени. Второ, за чесна солидарност на глобално ниво. И чесно раководство од САД и Кина“, сумираше Тедрос.

Според неговите зборови, најсилните земји мора да ги водат останатите.

Тедрос рече дека Кина и Соединетите држави треба да го следат примерот на поранешниот Советски Сојуз и Вашингтон, кои започнаа заедничка 10-годишна глобална кампања во 1967 година за искоренување на сипаници, болест која погодува 2 милиони луѓе годишно.

Тој предупреди: „Ќе има многу повеќе кеси трупови пред нас ако не постапиме добро“.

loading...