Актуелно
Почетна / Сцена / Таен дневник на Мајкл Џексон открива страв од убиство

Таен дневник на Мајкл Џексон открива страв од убиство

Тајниот дневник на кралот на поп музиката, Мајкл Џексон ги открива неговите интересни и шокантни намери и стравови, денови пред да умре.

Музичката легенда сакаше да биде „бесмртна“ пред неговата смрт во 2009 година.

Пејачот на хитот „Били Џин“ – кој почина од срцев удар во јуни 2009 година – во својот таен дневник напишал дека е „најголемиот“ и дека сакал засекогаш да биде запаметен како Чарли Чаплин и Волт Дизни.

Извадоци од книгата „Bad: An Unprecedented Investigation Into the Michael Jackson Cover-Up“, добиени од „Мирор“, откриваат дека пејачот – кој имаше само 50 години кога почина – исто така открива планови да заработува 20 милиони долари неделно непосредно пред да умре. Тој планирал да одржи концерти со Cirque du Soleil, да потпише трговски договор со Најк, како и да учествува во холивудски филмови и да организира концерт во лондонската О2 Арена.

Тој пишува: „Ако не се концентрирам на филмот, нема бесмртност“.

Во дневникот, Мајкл исто така споделува загриженост во врска со неговиот тим на менаџери и други вработени, откако откри дека е подготвен самиот да започне да потпишува свои чекови со поголеми количини.

Тој пишува: „Сега сакам да ги потпишам сите чекови над 5.000 долари сам. Ангажирав сметководител на кој му верувам и адвокат што планирам да го сретнам “.

Дневникот открива и моменти на параноја на Мајкл, бидејќи пишува дека се плаши од „злобни луѓе насекаде“.

„Се плашам дека некој се обидува да ме убие. Злобни луѓе насекаде. Тие сакаат да ме уништат и да ја земаат мојата издавачка куќа“, споделува музичката легенда.

Авторот и истражувачки новинар на книгата, Дилан Хауард, вели: „Додека фактите за смртта на Мајкл не откриваат самоубиство, тие секако откриваат исцрпен човек кој полека се самоубивал преку употреба на седативи. И оние што го опколија, ја искористија неговата беспомошност“.

loading...