Таен документ на Јанша предвидува враќање на Груевски во С.Македонија

од Nikola Popovski

Откако вчера беше пласирана информација дека премиерот на Словенија, Јанез Јанша, испратил неофицијален документ „нон-пејпер“ до Брисел, кој повикува на распаѓање на БиХ, а тој потоа ги негирал обвинувањата, словенечките медиуми пренесуваат дека документот најверојатно постои. Сепак, нон-пејперот што го разбранува Балканот не бил, како што пишуваат словенечките медиуми, поднесен по редовна постапка, туку преку тајни канали.

Словенечкиот портал „24ur.com“ објави, повикувајќи се на извори, дека постои голема можност тајниот документ навистина да постои, но дека тој, наводно, бил доставен преку вообичаените дипломатски канали. Исто така, тие тврдат дека документот не го виделе највисоките службеници на Словенија. Според споменатиот извор, документот повикува и на враќање на поранешниот премиер Никола Груевски, во земјата.

Од таму се обратиле до Министерството за надворешни работи, Европската комисија, Европскиот совет и Американската амбасада во Љубљана за појаснување во врска со информациите.

Словенечките европратеници Клемен Гросел и Ирена Јовева одговориле на растечките гласини за плановите за мирно распаѓање на БиХ, велејќи дека Словенија треба првенствено да го поддржи понатамошниот процес на интеграција на Западен Балкан во ЕУ и да игра улога на искрен посредник.

– Ние исто така треба да го сториме ова во согласност со европските вредности, принципи, договори и договори и, пред сè, без никаков евроскептицизам или, што е уште полошо, желба за промена на границите меѓу земјите од регионот. Но, Јанез Јанша, со својата деструктивна политика, очигледно не води во сосема поинаква насока и во надворешните односи – било објавено во заедничката изјава.

Европратениците, велат тие, дека не се свесни за што заговара сегашната словенечка влада во дипломатските кругови.

– Вистина е, сепак, дека овие кругови веќе некое време разговараат за промена на словенечката политика кон регионот на Западен Балкан. Во секој случај, на сите треба да им биде јасно дека промената на границите меѓу земјите од регионот или промената на територијалната организација во БиХ ќе доведе до војна и крв – напишале тие во соопштението за јавноста, како што објави словенечкиот портал.

Исто така, новинар од порталот „Дело“ на својот профил на Твитер објави дека прес-службата на претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел потврдила дека добиле „нон-пејпер“ од премиерот Јанша за Западен Балкан, кој според неофицијални информации, бил испратен минатата година.

Словенија ќе го преземе претседателството со Европската унија на 1 јули, а Јанша наводно планира да наметне одредена визија за „комплетирање на распадот на Југославија“ за тоа време на агендата. Визијата е преведена во „нон-пејпер“ документот и подразбира промена на границите, конкретно отцепување на Република Српска и прекројување на границите во Црна Гора, С. Македонија и Албанија.

Поради тоа амбасадорката на Словенија, Зорица Букинац, вчера попладне пристигнала во Претседателството на БиХ на покана од членот Жељко Комшиќ. Таа треба официјално да го коментира овој неофицијален документ.

Во меѓувреме, Јанша негирал дека испратил „нон-пејпер“ до Брисел, неофицијален документ, кој исто така се однесува на иднината на БиХ.

– Последен пат минатата година се сретнав со претседателот на Европскиот совет. Тешко дека физички можев да му предадам нешто во февруари или март годинава – објавил Јанша на Твитер.

Слични содржини