Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Вучиќ нема повеќе да биде лидер на СНС

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави дека неговата партија, Српската напредна партија (СНС) во јуни 2020 година ќе добие целосно ново раководство, од претседател до членови на Главниот одбор. Вучиќ нема да се кандидира за лидерската функција во партијата, а изрази надеж дека неговиот наследник ќе може да ја предводи …

Повеќе

Против Вучиќ и Заев се води хибридна војна, вели Беќировиќ

Се соочуваме со еден вид хибридна војна која се води против српскиот претседател Александар Вучиќ и против премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, која кон двајцата лидери ќе се засили, како се приближуваат изборите во април следната година и во двете земји, оцени директорот на Институтот за блискоисточни и балкански …

Повеќе

Вучиќ: Просечните плати во Србија до 2025 година ќе изнесуваат 900 евра

Претседателот на соседна Србија, Александар Вучиќ денеска истакна дека со имплементација на програмата за инвестиции „Србија 2025“, просечната плата до крајот на 2025 година ќе изнесува 900 евра, а пензиите помеѓу 430 и 440 евра. Како што пишуваат српските медиуми, тој заедно со премиерката Ана Брнабиќ додаде дека до 2025 …

Повеќе

Градоначалникот на Нови Сад поднесува кривична пријава против Вучиќ и неговиот брат

Аферата што изминатите денови се поврзуваше со српските лидери ќе добие сосема нова димензија денеска со кривична пријава против претседателот на државата Александар Вучиќ и неговиот брат Андреј. Двајцата се наводно поврзани со плантажа за марихуана на фармата „Јовањица“ во Војводина. Пријавата во суд ќе ја поднесе неговиот политички сојузник …

Повеќе

Вучиќ за извештајот од Пентагон: Притисоци кои говорат за српската политика на независност

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Крагуевац изјави дека притисоците врз Србија и обвинувањата кои доаѓаат од различни страни говорат за исправноста и силата на српската политика за самостојност и независност. На прашањето како го коментира извештајот на Пентагон и предупредувањето поради соработката со Русија, а во исто време и …

Повеќе

Вучиќ изрази сочувство, понуди помош за Албанија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска упати писмо со сочувство до претседателот и премиерот на Република Албанија, Илир Мета и Еди Рама, по повод силниот земјотрес што ја погоди земјата и понуди помош во санирање на последиците. – Со тага ги гледаме сликите од урнатините во Драч и другите места во …

Повеќе

Вучиќ: Заев ме гледаше како да сум „полудел“ кога му кажав дека нема да добие датум за преговори (ВИДЕО)

Заев ме гледаше како да сум „полудел“, кога му кажав дека нема да му ги отворат преговорите, изјави претседателот Александар Вучиќ зборувајќи за земјите на Балканот кои чекаат да станат членки на ЕУ. „Ме прашувате дали сум сигурен дали оние во Брисел се сигурни што би самите со себе и …

Повеќе

Пендаровски-Вучиќ: Скопје и Белград имаат многу добри односи и поголема доверба од порано

Белград и Скопје имаат многу добри односи, со поголема доверба од порано и со подобрена економска соработка и тие односи ќе одат само во подобра насока, истакна претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешната заедничка пресконференција со неговиот колега, Стево Пендаровски. „Во политичките односи, освен различни погледи за независноста на …

Повеќе

Вучиќ: Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто?

Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто…?, го прашал русикиот амбасадор, српскиот претседател Алекандар Вучиќ, изјавувајќи вечерва на прес конференција по состанокот на Советот за национална безбедност, по повод аферата со снимката на рускиот разузнавач Георгиj Клебан кој дава пари на, како што кажа Вучиќ, „пензинираниот …

Повеќе

Србија: И денеска се напаѓа новинарот кој му поставуваше прашања на Вучиќ пред да биде хоспитализиран

„Ајде да не се занесуваме“ – реченицата која му ја постави новинарот на српската Н1 телевизија на претседателот Александар Вучиќ и која два дена српските провладини медиуми ја пласираат како клучна за неговата здравствена состојба и денеска ги полни порталите, но и веб сајтовите на српските таблоиди и телевизии блиски …

Повеќе