Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

ДИК одлучи: Сто проценти повисок надоместок за членовите на избирачките одбори

Државната изборна комисија на дешената седница едногласно донесе одлука за сто проценти да бидат зголемени надоместоците на членовите на избирачките одбори, за 20 проценти на членовите на општинските изборни комисии, а здравствените работници што учествуваа во процесот да добијат по 6.000 денари. – Предложивме нашиот Правилник којшто го донесовме уште …

Повеќе

Трајанов: ДИК не достави покана до новоизбраните пратеници, туку до овластените предлагачи на партиите

Последните две недели новоизбраните пратеници се предмет на критики поради тоа што не присуствувале на свечената седница на ДИК, одржана на 25.07.2020 година, за да ги примат уверенијата за избор на пратеник, инфомира Павле Трајанов од Демократки Сојуз. -Сакам да ја информирам јавноста дека ДИК не доставил информација (покана и …

Повеќе

Рускоска: Поднесовме барање за претрес во ДИК поради сомневања за јавната набавка

Обвинителството за организиран криминал и корупција со асистенција на Одделот за организиран криминал во МВР утринава рано влезе во Државната изборна комисија за да ја одземе документацијата околу компјутерската фирма која ја изработи апликацијата за следење на резултатите на изборите. „Поднесовме барање до судија на претходна постапка за даде наредба …

Повеќе

МВР: Нападот врз серверот на ДИК бил од странство

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика достави известување до Основно Јавно Обвинителство – Скопје во кое ги образложи сите мерки и активности кои беа преземени во насока на расчистување на случајот пријавен од страна на Државната изборна комисија, соопштија од МВР. -Имено, во текот на истрагата беа обезбедени податоци …

Повеќе

До 10 часот сè уште нема пристигнато ниту една тужба од политичките партии до Управниот суд

До Управниот суд до утрово до 10 часот не се пристигнати тужби од политичките партии, откако Државната изборна комисија едногласно ги отфрли сите 2.142 нивни приговори за предвремените парламентарни избори, информира за МИА претседателот на Управен суд Бурим Сејдини. ДИК треба да ги достави решенијата за одлуките до политичките партии, по …

Повеќе

Политичките парти ќе се жалат до Управен, Кекеновски се закани со кривична пријава против ДИК

Полтичките партии ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата Алијанса и Алтернатива, Левица и Интегра по одбиените приговори од ДИК ќе поднесат тужби до Управниот суд. Од ВМРО-ДПМНЕ бара рачно пребројување на сите гласачки ливчиња, но барањето едногласно беше одбиено од ДИК. Коалицијата Алијанса за Албанците и Алетрантива ќе поднесат тужби за сите 150 приговир.Ќе …

Повеќе

,,Никогаш северна, само Македонија” поднесе кривична пријава против претседателот и членовите на ДИК

Коалицијата ,,Никогаш северна, само Македонија” поднесе кривична пријава против претседателот на ДИК Оливер Дерковски и членовите на државната изборна комисија. Oливер Дерковски од Скопје, претседател на Државната изборна комисија и останатите членови на комисијата (Дитмире Шеху – потпретседател на ДИК; Јанакие Витановски – член на ДИК, Елизабета Постоловска – член …

Повеќе

Истече рокот за приговори до ДИК, поднесени вкупно 2.141

До Државната изборна комисија вечерва до 19:30 часот кога истекува рокот поднесени се вкупно 2.141 пригобори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. Попладнево пред истекот на рокот  1982 приговори поднеле од Левица, а порано денеска Алијансата за Албанците која на изборите настапува во коалиција со Алтернатива …

Повеќе

Поднесени нови приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите

До ДИК се пристигнати нови приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. Алијансата за Албанците која на изборите настапува во коалиција со Алтернатива поднела 77 приговори. Претходно до синоќа беа поднесени 82 приговара. Вечерва во 19 30 завршува 48- часовниот рок за поднесување приговори за сумирање …

Повеќе

Покрај падот на сајтот на ДИК и Тајм мк, вчера паднала и веб страната на МВР

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија ДИК и на Тајм.мк, вчера во текот на денот во траење во неколку часа „паднал“ и сајтот на Министерството за внатрешни работи. Од МВР за МИА информираа дека Секторот за компјутерски криминал работи на откривање на причините за падот на сајтот на …

Повеќе