Тајчи: „Ме силуваа како тинејџерка, мислев дека ќе го однесам тоа во гроб“

од Vladimir Zorba

Татјана Матејаш Камерон, попозната како Тајчи, беше гостинка на поткастот „Skip or Beep“, браво! радиото, во кој се присети на тешките моменти од нејзиниот живот, откри зошто на врвот на славата заминала во Америка во целосна анонимност, но и како завршила во затвор.

„Тоа чувство на припадност кон себе, дека знам дека сум своја, а не на некој друг, секако беше причината поради која решив да заминам…“

И додека денес им помага на другите со своите животни совети, не крие дека во младоста не знаела да се справи со траумите. Како тинејџерка доживеала сексуална злоупотреба и со години се борела повторно да се засака и да си ја врати самодовербата.

За жал, вели таа, како општество не бевме доволно свесни за менталните проблеми.

„Рековте дека одамна сте му простиле на тој насилник, силувач, но долго време не можевте да си простите? На кој начин се преиспитувавте?“ ја праша водителката.

– Ги немав алатките, тоа е проблемот, откако јас лично бев програмирана од околината, со време, го турнав длабоко, длабоко во себе… Баба ми велеше: „Ќе го однесам во гроб“. Затоа решив никому ни случајно да не кажам, туку да го однесам во гроб.

– Дури ни на мајка ви? беше прашана.

– Ниту на неа, бидејќи ако и кажам на мајка ми, таа не ме пушташе никаде сама, а се плашев да и кажам затоа што сакав да ја заштитам. Како и кажуваш нешто толку ужасно на мајка ти? Срцето ќе и се скрши…

Никогаш не го пријавила човекот кој ја малтретирал.

-Нема име, тоа не е ни важно, затоа што помина толку време што сега не можеш да бараш некого, не е тоа целта… Не знам дали таа личност е воопшто жива, а од друга страна, да вложувам енергија во тоа… И тие мажи, и на им се случува тоа како резултат на некоја траума…

Таа одлучи да не се справува со насилниците, туку да им помага на жртвите.

– Работам во затвор со жени кои поминале низ се, многу полошо од мене… Со жени кои биле тотални робинки… Жртвите на сексуалното ропство не се врзани. За жал, кога полицаец ќе запре автомобил во кој има две девојки кои „припаѓаат на некого“, тие никогаш нема да ве известат затоа што се плашат и затоа што биле изманипулирани. Преку мојата работа со овие жени, придонесувам да се промени тоа, со воспитувањето на моите три сина, ова го гледам како моја одговорност. Општеството треба да се излечи! Нормално, ако сега се случи ова, ќе одам да му речам на овој човек – мора да го лекувате, но кога ќе помине долго време, има други начини на кои можеме да влијаеме за да не се повтори и да не се повтори – рече Тајчи.

Исцелувањето го нашла и во духовната музика и пишувањето. За време на престојот во Загреб летово, таа објави емотивна исповед – книгата „Unbroken“, а фановите наскоро конечно ќе имаат можност да ја слушнат.

На почетокот на октомври Тајчи ќе настапува на концерт одржан по повод 75-годишнината од независноста на Израел и 26 години пријателство меѓу Израел и Хрватска.

Слични содржини