Темата за уставните измени е затворена, тој што го прифатил договорот си ставил вето сам на себе, порача Мицкоски

од Vladimir Zorba

Темата за уставните измени е затворена. Не постои аргумент што сум го слушнал од домашната политичка сцена и од меѓународната заедница, кој ќе не разубеди во спротивното, изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

– Кога станува збор за уставните измени под овие услови, кои ние ги нарековме бугарски диктат, ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група не го прават тоа затоа што се инаетливи и затоа што имаме намера да ја опструираме Владата. Не постои аргумент што сум го слушнал без разлика дали е од домашната политичка сцена или од меѓународната заедница кој ќе не разубеди, истакна Мицкоски на гостувањето во централниот дневник на телевизија „Сител“.

Тезата дека со недонесувањето на уставните измени за првпат сами ќе се блокираме на европскиот пат, Мицкоски ја оцени како глупост и лудост.

– Тоа е лудост и глупост, затоа што тој којшто го прифатил овој договор без да се консултира со главната политичка опција во државата и со народот си ставил вето самиот на себе бидејќи сега не може тоа да го испорача, а тоа е триото Пендаровски – Ковачевски – Османи. Кога тие го прифатиле ова без да направат поширока консултација, тогаш направиле клучна политичка грешка, затоа што прифатиле нешто што не можат да исполнат, рече Мицкоски.

Слични содржини