Тенисери од Русија и Белорусија ќе можат да се натпреваруваат на Олимписките игри

од Vladimir Zorba

Тенисерите од Русија и Белорусија ќе можат да се натпреваруваат на Олимписките игри во 2024 година без обврска да играат за националниот тим, соопшти Меѓународната тениска федерација (ИТФ).

„Меѓународниот олимписки комитет и Меѓународниот параолимписки комитет ќе им овозможат на квалификуваните спортисти со руски и белоруски пасоши да учествуваат на Олимписките игри во Париз 2024 како индивидуални неутрални спортисти (АИН) и на Параолимписките игри како неутрални параолимписки спортисти (НПА),“ се наведува на веб-страницата на ИТФ.

Во соопштението се додава дека на тенисерите од овие земји ќе им биде дозволено да учествуваат на олимписките и параолимписките тениски натпревари во индивидуално и неутрално својство, под услов да се усогласат со принципите на МОК АИН и принципите на Управниот одбор на Меѓународниот параолимписки комитет. (IPC).

Слични содржини