Tesla ја тужеше Шведска за доцнење со испораката на нови возила

од Vladimir Zorba

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla поднел тужба против шведската државна транспортна агенција поради доцнењето на регистрацијата на нови возила за време на штрајкот, пишува деловниот дневен весник Dagens Industri (DI).

Најголемиот шведски индустриски синдикат IF Metall се судри со Tesla поради колективниот договор за механичарите кои штрајкуваа на 27 октомври и повеќе не ги сервисираат автомобилите на Tesla.

Во знак на солидарност со нив се приклучија и членови на други синдикати, вклучително и поштенски и пристанишни работници и чистачи, што предизвика прекин на дистрибуцијата на регистарски таблички за возилата на Tesla.

Минатиот петок, 50 работници на шведскиот снабдувач со клучни делови Hydro Extrusions, филијала на норвешкиот производител на алуминиум Hydra, се приклучија на штрајкот.

„Тие доставуваат делови за фабриката Tesla во Берлин и ако тоа им го наруши бизнисот, се надеваме дека ќе ги принудиме да се вратат на преговарачката маса“, рече секретарот за преговори на IF Metall, Вели-Пекка Саикала.

Hydro Extrusions во Ветланда, Шведска произведува алуминиумски профили и е единствениот снабдувач на овие делови во Европа, нагласи Саикала. Тие се и првиот снабдувач на Tesla во Европа кој се приклучи на штрајкот на механичарите.

Tesla не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар за извештајот на ДИ за тужбата, а шведската агенција не можеше да се контактира за коментар.

Слични содржини