Tesla нема да лансира освежен Model Y оваа година

од Vladimir Zorba

Tesla нема да лансира освежен Model Y оваа година, изјави извршниот директор Илон Маск во објава на социјалната мрежа X во саботата.

„Оваа година нема да излезе „освежување“ на Model Y“, рече Маск, додавајќи дека Tesla постојано ги подобрува своите автомобили, „така што дури и автомобил што е 6 месеци понов ќе биде малку подобар“.

Teslaбавно ги освежува своите модели бидејќи високите каматни стапки го намалија апетитот на потрошувачите за скапи артикли, додека конкурентите во Кина, најголемиот светски пазар на автомобили, продаваат поевтини модели.

Глобалните испораки на возила на производителот на автомобили паднаа во првиот квартал за прв пат по речиси четири години.

Минатата година Ројтерс напиша дека Tesla се подготвува да го обнови производството на Model Y со цел да започне со производство во 2024 година.

Слични содржини