Почетна / Сцена / Том Хенкс преговара за улогата на Џепето во „Пинокио“

Том Хенкс преговара за улогата на Џепето во „Пинокио“

Актерот Том Хенкс е во преговори да го глуми столарот Џепето во снимениот римејк на „Пинокио“, јавуваат светските медиуми.

Режијата на филмот со „живи актери“ му е доверена на режисерот на култната серија „Враќање во иднината“, Роберт Земекис. Земекис и Хенкс веќе соработуваа на филмовите „Егзил“, „Форест гамп“ и „Полар експрес“.

Познатата оригинална анимирана верзија на Дизни е снимена пред точно 80 години, а минатата година беше направен филм со исто име во италијанска продукција со Роберт Бењини како Џепето.

Приказната во новата прикажана верзија треба да се фокусира на Џепето, столар кој прави дрвена кукла и му го дава името Пинокио, а самовилата вдахнува живот во неа. Во книгата на италијанскиот писател Карло Колоди, креатор на овој лик, Пинокио ​​тргнува да утврди дали е „вистинско момче“.

Сценариото за филмската верзија е напишано од Крис Вајц, познат како еден од режисерите на „Американска пита“. Тој исто така неодамна напиша проекти за студиото „Пепелашка“ на Дизни и „Приказната за Војна на ѕвездите“.

Иако Хенкс изгледа како логичен избор за Џепето, со оглед на добронамерната природа на актерот, тој е исто така подготвен да „излезе“ од тој вид личност, како во биографскиот филм за Елвис Присли, каде го играше контроверзниот менаџер на пејачот, полковник Том Паркер. Тој потсетува дека додека го снимал тој филм во Австралија, Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон биле заразени со коронавирусот, но дека тој целосно се опоравил од тогаш.

loading...