Актуелно
Почетна / Сцена / Топ 10 најдобри филмски композиции на Енио Мориконе: Кум, Беше еднаш во Америка, За грст долари… (ВИДЕО)

Топ 10 најдобри филмски композиции на Енио Мориконе: Кум, Беше еднаш во Америка, За грст долари… (ВИДЕО)

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе не напушти на 91 годишна возраст.

Енио Мориконе е роден на 10 ноември 1928 година во Рим, во Кралството Италија. Се школувал на Националната академија на Света Сесилија, каде студирал свирење труба, но и компонирање, хорско диригирање и хорска музика.

За време на својата богата кариера, тој изгради име пред се како композитор на филмска музика. Соработувал со многу режисери, меѓу кои и Бери Левинсон, Брајан де Палма и Џузепе Торнаторе.

Посебно треба да се спомене неговата соработка со неговиот пријател од детството, Серџо Леоне, со кого остави неизбришлив белег во историјата не само на филмската, туку и светската музика воопшто.

Учествувал во повеќе од петстотини филмски и телевизиски продукции. Тој го освои Оскарот за композиција за филмот „Sneaky Eight“ во 2015 година. Исто така добитник е на почесниот Оскар во 2007 година, за „извонредни достигнувања во кариерата“. Оваа награда му ја додели Клинт Иствуд.

Многу од филмовите што ги познаваме денес не можевме ниту да ги замислиме без музиката на Мориконе. Тој имаше моќ да направи ремек-дело надвор од просечниот филм, па не е ни чудо што многумина го сметаат за најголем композитор на 20 век.

Ги имаше прекарите „Маестро“ и „Современ Моцарт“.

 

“The Ecstasy of Gold” – Добриот, лошиот, грдиот

 

Беше еднаш на Дивиот Запад

Django Unchained 

Малена

Кум

“Chi Mai” – Професионалец

Беше еднаш во Америка

Кино Парадизо

За грст долари

 

 

 

 


					
									
loading...