Тотенхем ќе ги казни Аргентинците поради скандалот во Бразил

од Nikola Popovski

Фудбалскиот клуб Тотенхем ќе ги казни неговите играчи Џовани Ло Селсо и Кристијано Ромеро, бидејќи без одобрение се одзваа на поканата до аргентинската репрезентација за натпреварите во квалификациите за СП.

Како што објави денеска Скај, Ло Селсо и Ромеро ќе бидат казнети бидејќи се приклучиле на националниот тим за натпреварите против Венецуела и Бразил, спротивно на желбите на клубот.

Заедно со двајцата, двајца играчи на Астон Вила, Емилијано Мартинез и Емилијано Буенди, ја напуштија Премиер лигата за аргентинската репрезентација, но имаа дозвола од клубот од Бирмингем.

Поради нив четворица, натпреварот помеѓу Бразил и Аргентина беше прекинат во неделата вечерта во Сао Паоло. Бразилските здравствени власти им наредија карантин, бидејќи пристигнале од Велика Британија и не ги почитувале мерките за пандемија, но сепак дошле на стадионот. Освен Буендија, тројцата беа во стартниот состав.

Тие мораа да го напуштат тимот, а по нивното враќање во Велика Британија, ќе бидат во карантин во хотел 10 дена, бидејќи Бразил е на црвената листа на британската влада.

Ако сакаат да го избегнат тоа и веднаш да им се придружат на своите клубови без карантин, мора да патуваат од земја што е на зелената листа на британската влада, поради што одлучија прво да заминат во Хрватска.

Од Скај пренесоа дека четворицата играчи и нивните претставници сами го организирале патувањето и сместувањето, за да не ги вмешаат клубовите.

Доколку ситуацијата се одвива како што е планирано, тие ќе пропуштат само еден натпревар во Премиер лигата. Мартинез и Буендија ќе го пропуштат гостувањето на Астон Вила на Стемфорд Бриџ, а Ло Селсо и Ромеро нема да играат за Тотенхем на гости кај Кристал Палас.

Ромеро дојде во Тотенхем пред еден месец за 42 милиони фунти од Атланта. Клубот не сака да ги расипе односите со новиот играч, но мора да испрати силна порака во врска со дисциплината во тимот, објави Скај.

Слични содржини