Трамп денеска ќе биде испрашуван од државен правобранител во врска со деловна измама

од Stefanija Kuzmanovska

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп пристигна во Њујорк каде денеска треба да биде сослушан од државниот правобранител во врска со граѓанска тужба против него за деловна измама во износ од 250 милиони долари.

Сослушувањето ќе се одржи зад затворени врати и веројатно нема да привлече толку внимание како посебната кривична пријава против Трамп која беше поднесена минатата недела, објави „Ројтерс“.

Агенцијата наведува дека Трамп ќе се појави пред обвинителката на државата Њујорк, Летиција Џејмс во долниот дел на Менхетен, која ќе го испрашува за неговите деловни практики.

Тужбата го обвинува Трамп, заедно со други лица, за децениски манипулирање со вредноста на имотот со цел да добие поволни заеми и даночни олеснувања.

Почетокот на судењето за овој случај е закажан за 2 октомври.

Слични содржини