Трас: Не треба да го слушаме „штракањето со оружје“ на Путин

од Берта Китинска

Премиерката Лиз Трус рече дека Обединетото Кралство и нејзините сојузници не треба да го слушаат „штракањето со пиштоли“ на рускиот претседател Владимир Путин за Украина, откако тој нареди делумна мобилизација на војниците и ја покрена можноста за нуклеарен конфликт.

„Не треба да го слушаме неговото штракање со сабја и неговите лажни закани. Наместо тоа, она што треба да го направиме е да продолжиме да воведуваме санкции кон Русија и да продолжиме да ги поддржуваме Украинците“, изјави Трас за Си-Ен-Ен во интервјуто што беше емитувано денеска.

Слични содржини