Tushek Aeon од Словенија

од Vladimir Zorba

Словенечки Tushek го најавува хиперспортскиот Aeon кој ќе биде достапен во целосно електрична E или plug-in хибридна верзија H.

Зад се стои Аљоша Тушек (поранешен возач на тркачки автомобил) кој подготвува хиперавтомобил за кој верува дека ќе остави значаен белег во сегментот.

Се работи за Aeon, целосно ново возило со високи перформанси за кое тврдат дека не само што ќе се натпреварува, туку и ќе „доминира“ на пазарот на хиперавтомобили.

Спомнати се две опции за погонски агрегат, од кои и двете нудат импресивни сооднос сила-тежина. Aeon E е целосно електрична варијанта, која може да се пофали со моќност од 1864 kW/2535 КС. Се вели дека автомобилот тежи 1600 килограми, што резултира со импресивен сооднос сила-тежина од 1,7:1.

Од друга страна, Aeon H комбинира V8 со електричен мотор за да создаде plug-in хибриден погон. Генерира вкупно 1439 kW/1957 КС, а бидејќи тежи само 1480 кг, тоа значи дека неговиот сооднос сила-тежина е уште подобар од 1,3:1 на целосно електричниот модел.

Други детали, како што се „револуционерната аеродинамика на Aeon“, неговите спецификации за перформанси и повеќе ќе бидат откриени во наредните недели.

Што се однесува до внатрешноста, Тушек вели дека моделот ќе се фокусира на создавање приспособено искуство за секој клиент.

„Aeon најавува нова зора во производството на хиперавтомобили, со персонализација на преден план. Секое возило е индивидуално прилагодено на неговиот сопственик за да создаде неспоредлива врска“, рече Тушек. „Нашиот концепт им овозможува на клиентите целосно да ја приспособат внатрешноста на возилото. Ова осигурува дека секое возило е навистина уникатно“.

Станува збор за модел со ограничено издание, а Тушек планира да го открие распоредот за производство на Aeon подоцна.

Слични содржини