Уапсен осомничен за убиството на Џамал ​​Кашоги

од Nikola Popovski

Маж по потекло од Саудиска Арабија, кој е осомничен за убиството на Џамал ​​Кашоги, е уапсен денеска во Франција.

Калед Аед Ал-Отаиби е уапсен во вторник на аеродромот Шарл де Гол, јавуваат француските медиуми.

Тој е еден од 20-те Саудијци кои Турција ги бара за убиството на новинарот.

Кашоги, истакнат критичар на саудиската влада, беше убиен во нејзиниот конзулат во Истанбул во октомври 2018 година. Тој беше колумнист за Вашингтон пост и познат критичар на принцот Мухамед.

Последен пат бил виден како влегува во конзулатот на Саудиска Арабија на 2 октомври 2018 година, за да ги земе документите што му се потребни за да се омажи за Хатиџе Џенгиз од Турција.

Заменикот јавен обвинител на Саудиска Арабија, Шалан Шалан, изјави за новинарите дека убиството го наредил лидерот на „преговарачкиот тим“ испратен во Истанбул од заменик-шефот на саудиската разузнавачка служба за да го принуди Кашоги да се врати во кралството и да го прекине егзилот. си наметнал.

Инспекторите утврдиле дека Кашоги бил насилно приведен и дека му била вбризгана поголема количина дрога, што довело до предозирање и смрт. Неговото тело потоа било распарчено и предадено на локален „соучесник“ надвор од конзулатот, додаде тој.

Пет лица го признаа убиството и беа осудени на смрт.

Фото: Balkis Press/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Слични содржини