Уапсен поп кој фрлал киселина врз епископи

од Nikola Popovski

Грчката полиција уапси поп кој претходно нападнал група епископи во манастирот Петраки во Атина, фрлајќи им киселина.

Седум епископи кои се состанаа да разговараат за разрешувањето на свештеникот се здобија со изгореници на лицето и рацете и итно биле пренесени во болница, објави Ројтерс.

Со изгореници се здобил и чуварот на манастирот, кој успеал да го фати свештеникот пред портата и бил пренесен во болницата.

Слични содржини