Украина ја зајакнува одбраната на границата со Белорусија

од Stefanija Kuzmanovska

Претставник на украинската влада изјави дека ја зајакнуваат одбраната на границата со Белорусија поради стравувањата дека Русија може да подготвува нов напад од таа територија.

Заменик-министерот за внатрешни работи Јевхен Јенин изјави за Би-Би-Си дека Украина ќе ја зајакне белоруската граница со вооружени сили и муниција.

Веста дојде кога Владимир Путин отпатува во Минск за да се сретне со белорускиот претседател Александар Лукашенко. Руското министерство за одбрана соопшти дека нејзините војници стационирани во Белорусија ќе изведат заеднички воени вежби со Белорусија.

Реагирајќи на оваа посета, Јенин потврди: „Ги градиме нашите одбранбени линии преку границата со Русија и Белорусија“.

Иако Белорусија не се вклучи директно во војната, таа им дозволи на руските трупи да ја користат нејзината територија за да започнат инвазија во февруари.

Слични содржини