Украина: Ги уништивме сите 35 ирански дронови кои Русите ги лансираа

од Stefanija Kuzmanovska

Највисоката воена команда на Украина во понеделникот соопшти дека нејзините сили ги уништиле сите 35 беспилотни летала Шахед од иранско производство кои Русија ги лансираше во текот на ноќта кон различни цели ширум земјата.

„Руската Федерација синоќа изврши 16 ракетни напади, особено на регионите Харков, Херсон, Миколаев и Одеса“, објави Генералштабот на украинските вооружени сили во своето секојдневно ажурирање, пренесува „Ројтерс“.

Се додава дека во текот на изминатиот ден биле извршени 61 воздушен напад и 52 ракетни напади врз позиции на украинските сили и населени места.

„За жал, има загинати и ранети цивили, оштетени се згради, приватни куќи и друга цивилна инфраструктура“, се вели во соопштението.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека најмалку пет лица се повредени во главниот град поради оштетување на зградите и инфраструктурата.

Слични содржини