Украина: Процесот на обука на пилоти Ф-16 започна

од Radmila Tasevska
229 прегледи

Обуката за Украинци да управуваат со американски борбени авиони Ф-16 започна, но ќе трае најмалку шест месеци, а можеби и подолго, рече министерот за одбрана Олексеј Резников, два дена откако американски официјален претставник потврди дека Ф-16 ќе бидат префрлени во Украина по завршувањето на пилотска обука.

Резников во телевизиско интервју рече дека шестмесечната обука се смета за минимум за пилотите, но се уште не е познато колку долго ќе трае обуката на инженерите и механичарите. Украина сака софистицирани воени авиони од американско производство за да се спротивстави на воздушната супериорност на Русија, чии сили ја нападнаа земјата во февруари 2022 година.

– Затоа, за да изградите разумни очекувања, поставете си минимум шест месеци, но не се разочарувајте ако е подолго, изјави тој за Канал 24.

Американски официјален претставник во четвртокот изјави дека Вашингтон одобрил испраќање Ф-16 во Украина од Данска и Холандија за одбрана од Русија веднаш штом ќе заврши обуката за пилоти.

Резников рече дека нема да дава детали за тоа каде и кога се одржува обуката.

Слични содржини