Украина: Руските сили изминатата недела употребија речиси половина милион парчиња муниција

од Stefanija Kuzmanovska

Руските сили во Украина употребија речиси половина милион парчиња муниција само во изминатата недела, соопштија украински официјални претставници.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Миљар наведе дека Русија ги засилува своите напади на источниот фронт, со 9.000 случаи на гранатирање минатата недела во споредба со 8.000 една недела претходно.

„Тие имаат план. Тие сакаат да ги вратат териториите кои ги загубија во регионот Харков“, рече Миљар.

Таа, исто така, истакна каде Русија ги насочува своите напори, со особено интензивни борби кон Купјанск (во североисточниот регион Харков) и во шумските области во близина на Лиман (во регионот Доњецк).

Слични содржини