Украина: Во текот на ноќта соборени 13 дронови лансирани од Русија

од Stefanija Kuzmanovska

Украинските власти денеска соопштија дека собориле 13 експлозивни беспилотни летала од иранско производство од вкупно 15 лансирани од Русија во текот на ноќта.

„Руските напаѓачи ја нападнаа Украина со дронови на тимот Шахед-131/136 од север“, соопштија од украинските воздухопловни сили.

Вкупно евидентирани се 15 лансирања на дронови, а уништени се 13 „Шахеди“.

Според воената администрација на Киев, беспилотни летала биле лансирани во главниот град на Украина, но сите биле соборени и немало жртви или материјална штета.

Властите додадоа дека испораката на западни системи за противвоздушна одбрана ѝ помогнала на Украина поефикасно да се спротивстави на тие закани во последните недели.

Слични содржини