Украинец осуден на 15 години затвор за помагање на Русите

од Берта Китинска

Судот во Украина осуди маж на 15 години затвор затоа што им помагал на руските војници во регионот на Доњецк.

Маж на околу 40 години е прогласен за виновен бидејќи на руските војници им дал информации за локацијата на украинските воени објекти во Харков, кои потоа биле гранатирани, јави Би-Би-Си.

Слични содржини