Уникатен TechArt GTstreet R

од Vladimir Zorba

TechArt GTstreet R е базиран на Porsche 911, а планирано е да понуди вкупно 87 примероци (цените на модификациите почнуваат од 73.000 евра).

На сликите, сепак, е посебен пример на GTstreet R што беше изложен на саемот во Манила и има надворешен изглед со уметнички дела на филипинскиот уметник Роналд Вентура.

Вентура наслика портрет на лице на тигар заедно со светло жолти очи за да одговара на останатиот дел од надворешноста на автомобилот.

Што се однесува до останатото, овој TechArt GTstreet R доби и нов преден спојлер, редизајнирана хауба, отвори на предните браници, задно крило од карбонски влакна, модифициран заден браник и дифузер, како и изменета кожна внатрешност.

Моторот е 3,8-литарски шестцилиндричен со нови турбо полначи и има 789 КС и 950 Nm вртежен момент.

Слични содржини