УНРВА повеќе не е во можност да обезбедува помош во северниот дел на Газа

од Stefanija Kuzmanovska

Портпаролот на палестинската агенција за бегалци УНРВА наведе дека организацијата повеќе не е во можност да обезбедува помош во северниот дел на Газа, каде што има само „неколку членови на персоналот“.

УНРВА соопшти дека се бори да обезбеди помош за милиони Палестинци во Газа и низ регионот, откако неколку клучни земји донатори го замрзнаа финансирањето на хуманитарната група по израелските наводи дека десетина нејзини вработени учествувале во нападите на 7 октомври.

„Верувам дека имаме неколку недели, пет или шест, помалку од тоа. После тоа, нема да можеме да продолжиме да даваме услуги, не само во Газа, туку и во места како Сирија, Јордан, Либан, Западниот Брег и Источен Ерусалим“, изјави за „Ал Џезира“ портпаролот на УНРВА, Аднан Абу Хасна.

Слични содржини