Актуелно
Почетна / Спорт / Усаин Болт го израмни рекордот за најмногу спортски награди

Усаин Болт го израмни рекордот за најмногу спортски награди

Осум пати олимпискиот шампион Усаин Болт и добитникот на четири златни медали на Игрите во Рио де Жанеиор.

Јамајканскиот Спринтер ги освои наградите во 2009, 2010 и 2013 година, на toј начин го изедначи рекордот на Роџер Федерер и Серена Вилијамс.

Минатата година во Рио Болт освои злато на олимписката титула.

За околу половина година toј се израмни со Паво Нурми и Карл Луис како најуспешен атлетичар во олимписката историја но неодамна медалот за штафетата во Пекинг му беше одземена поради користење на допинг.

 

loading...