Уште една ужасна исповед: „Мика ме силуваше речиси секој вторник“

од Nikola Popovski

Актерките Милена Радуловиќ и Ива Илинчиќ јавно зборуваа за апсењето на учителот по глума Мирослав Мика Алексиќ, а сега по нивните стапки тргна и друга девојка, која сè уште не сакаше да го открие нејзиниот идентитет. Храбрите девојки, покрај тоа што ги раскажуваа своите шокантни приказни, го пријавија учителот по глума во полиција и сега тој е обвинет за дела како сексуално вознемирување и силување.

„Мика ме силуваше скоро секој вторник и тоа траеше седум месеци. По часовите, повраќав, ослабев и пресушив. Дури и денес не ја вратив својата нормална тежина“, изјавила девојката за  српски„Блиц“.

„Сè започна две недели по мојот 18-ти роденден. Како да чекаше да стасам во полнолетство, иако другите девојчиња беа помлади кога ги нападна“, ја започна девојката својата приказна.

Според признанието, во тој период раскинала со своето момче, кое забележало дека се однесува поинаку. Пријателите исто така виделе дека девојчето веќе не е истата од претходно.

„Кога првпат ме однесе во канцеларија (во просториите на таканаречената школа за глума), две недели откако станав полнолетна, се сеќавам дека зборуваше еден час за самодовербата на жените и за фаталните жени. Тој зборуваше за тоа како самодовербата на жената не постои, како ветерот може да ја одведе, може да ги трескаш прстите и да падне жена. Цело време ме гледаше во очи. Имав нула самодоверба во тоа време поради него, но не бев ни свесна во тоа време. Го гледав со воодушевување! Мислев како тој знае сè и како тој гледа сè! Тој исто така го процени тоа и ме однесе во канцеларијата, каде ми рече дека ќе работиме на мојата самодоверба и дека ќе ми помогне. Тој е многу интелигентна личност, многу паметен човек кој подготвил совршено злосторство “, вели оваа 20-годишнина девојка

„Кога се случи тоа, се туширав 10 пати. Без претерување, 10 пати. Влегувам во када, се истуширам, излегувам и потоа се враќам во кадата затоа што почувствував дека треба сама да го измијам тоа од себе. Знаев дека не е нормално да ме допира некој на возраст од 66-67 години, јас бев згрозена, но сепак не се сомневав дека има какви било намери што не беа педагошки и за мое добро. Токму тој болен страв не смеете да го разочарате, ниту малку! Се вратив на тие часови затоа што се плашев дека тој ќе помисли дека не сум дошлапоради тоа. Тоа отиде до тој степен“, вели студентката по глума.

Во признанието за „Блиц“, студентката рече дека сè уште го мириса мирисот на Мика, и дека ѝ се причинува како го гледа на улица, иако не се виделе веќе две години.

„Да не нападнеше некој на улица и да не однесеше во подрумот, можеби ќе успеевме да се одбраниме, но не и од него. Токму тоа произлезе од начинот на кој тој нè воспитуваше. Затоа што тој нè воспитуваше. Нема родители, нема училиште, нема пријатели … Тој беше клучен ментор “, вели таа.

Девојчето откри и дека силувањето се повторувало скоро секој вторник.

„Понекогаш пропуштав еден или два вторници и мислев дека ќе престане, дека сè ќе биде како што треба повторно… И тогаш тој повторно ќе ме повикаше во канцеларија. Се сеќавам на тој болен страв секој пат пред да одам во таа просторија. Јас бев водач на групата, застанав на средина и на крајот од часот ја изговорив молитвата ‘Оче наш’. Цело време чекав да видам дали ќе дојде и ќе ми каже да останам, нозете ми се тресеа “, истакнува таа.

20-годишната вели дека силувањата престанале кога завршило т.н. актерско училиште.

„Беше мај, и сè започна во ноември. Седев во кафуле со двајца пријатели. На масата покрај нив беа двајца колеги, кои знаеја дека нешто се случува во тоа училиште. Ни пријдоа, прашаа како течат подготовките и дали нешто се случува во канцеларијата. Се чинеше како едвај да чекам некој да ме праша тоа, почнав да плачам… потоа постара колешка ме контактираше. Таа ми рече да не одам воопшто во последен момент. На крај си заминав, тоа беше тој болен момент, но договорот беше тие да се појават пред крајот на часот и да го спречат да ме однесе во канцеларија. Така беше. Тоа беше мојот последен состанок со Мика. Летав по скалите, пред училиштето, до Кнез Михаилова и повторно повраќав. Тоа беше олеснување помешано со страв, бидејќи се плашев дека може да продолжи, дека ќе успее да ме земе дури и кога веќе не бев во студиото“, вели студентката по глума.

На крајот на краиштата, оваа студентка по глума ги повикува сите жртви да се појават и да се огласат.

„Ова е покана до секој што претрпува какво било вознемирување и вознемирување да каже НЕ! Да пријави! Секогаш ќе има некој што ќе ве разбере и помогне. Затоа секој треба да се огласи. Драго ми е што застанавме на патот на сè, мислев дека ова ќе трае вечно “, вели 20-годишната девојка.

loading...

Слични содржини