Валентино Роси става крај на кариерата во МотоГП

од Vladimir Zorba

Деветкратниот светски шампион Валентино Роси на прес-конференција потврди дека на крајот од сезоната ќе ја заврши кариерата во мотоциклизам.

„Ова е многу тежок момент за мене, тешко е да се знае дека нема да се тркам следната година, но беше одлично. Ова беше долго, забавно патување, да се биде 25-26 години во Светското првенство е неверојатно. Имаше многу незаборавни моменти што ги доживеав со мојот тим и немам што уште многу да кажам“, изјави Роси.

„Докторот“ претходно објави дека ќе донесе одлука за својата иднина за време на летната пауза, а неговите опции беа да се повлече или да ја продолжи кариерата во неговиот тим, кој од следната година ќе има две места во шампионатот, но во Дукати.

Иако на почетокот на оваа сезона објави дека неговата желба е да вози уште една година, тоа нема да се оствари, а последната трка во неговата кариера ќе биде Гран при на Валенсија на 14 ноември. Причина за тоа се лошите резултати од почетокот на оваа сезона, меѓу кои неговиот најдобар пласман на првите девет трки беше 10 -то место, поради што Петронас веќе најави дека нема да ја продолжи соработката. На крајот од минатата сезона, „Докторот“ остана без место во фабричкиот тим на Јамаха, чии бои ги бранеше 15 години.

За време на трофејната кариера, Роси освои седум титули во најсилната категорија – три со Хонда и четири со Јамаха – последната во 2009 година, а исто така беше шампион во класата 125 и 250 кубика. Досега постигна 115 победи, а од таа бројка не се помести од ГН на Холандија во 2017 година, а вкупно 235 пати беше на подиумот.

На Италијанецот мора да му се признае дека мотоциклизмот го подигна на ново ниво и дека, благодарение на него, популарноста на тој спорт достигна невидена височина.

Кога ќе ја заврши кариерата на крајот на сезоната, Роси ќе се префрли на три тркала, бидејќи ќе се соочи со предизвик на Светското првенство во издржливост зад воланот на Ферари. Иако нема да биде на патеката во Мото ГП шампионатот, тој сигурно повремено ќе се најде покрај неа во улога на сопственик на тимот во кралската класа и Мото2 категорија, но и ментор на возачите кои присуствуваат на неговата Академија.

Меѓу нив се, меѓу другите, Франко Морбидели, Франческо Бањаја, Лука Марини и Марко Бечеки, а последните двајца се очекува да ја формираат движечката сила на тимот Арамко ВР46 следната година.

Слични содржини