Валкани алишта: Што се случувало во соблекувалната Аталанта?

од Stefanija Kuzmanovska
341 прегледи

Со години, Папу Гомеш беше симбол на Аталанта, тим што ги освои срцата на фудбалските фанови ширум Европа.

Аргентинецот го напушти Бергамо во јануари, по конфликт со тренерот Џанпјеро Гасперини и отиде во Севиља – разделбата не беше пријатна, капитенот го напушти клубот кога не се очекуваше …

Повеќе од половина година подоцна, тој откри дека односите биле толку лоши што имало речиси физички конфликт помеѓу него и Гасперини.

„Гасперини се обиде да ме нападне физички, бидејќи му се спротиставив поради тактиката. Тоа се случи на полувремето од натпреварот со Митјиланд во Лигата на шампионите. Тогаш реков дека е доволно“, изјави Гомеш за аргентински „La Nacion“.

Неговата приказна беше демантирана од Гасперини.

„Однесувањето на Гомеш на и надвор од теренот стана неприфатливо за мене и другите играчи. Јас не го нападнав физички, туку тој ме нападна мене, но тоаа што го напушти клубот е големо непочитување кон клубот и сопствениците“, рече Гасперини.

Слични содржини