Актуелно
Почетна / Спорт / Важно е како се чувствувавме по поразот од Атлетико, тврди Клоп

Важно е како се чувствувавме по поразот од Атлетико, тврди Клоп

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, повторно зборуваше за поразот од Атлетико Мадрид во првиот осминафинален судир од Лигата на шампионите.
Поразот од „јорганџиите“ беше само трет за Ливерпул оваа сезона на сите турнири и прв по поразот од Астон Вила за Лига Купот во декември.

– Малку е чудно. Да, го загубивме натпреварот и во него нема апсолутно никакво позитивно. Но, важно е како се чувствувавме по поразот. По натпреварот се чувствувавте поразени, следното утро се чувствувавме како поразени. Но, главната работа е да го вратиме другото чувство – чувството после победа. Победивме неколку натпревари и сега изгубивме – разликата е огромна. Многу повеќе од три бода. Навистина е како од сонце до силен дожд и така треба да биде, рече менаџерот на тимот.

– Ако навистина сакате да успеете како што би сакале ние, тогаш мора да се чувствувате многу лошо и да се чувствувате така. Значи, да, ние сакаме да ги направиме работите како што треба, дури и кога е тоа во различен турнир, рече Клоп.

Вест Хем, кој загуби со 0-2 како гостин на Манчестер Сити во последното коло од Премиер лигата, ќе дојде на „Енфилд“ и „ќе се брани со се што има.

„Со сета слава што ја има Манчестер Сити… (Вест Хем) не беше надигран така, како што очекувавме кога Сити е на теренот. Тие не ја поседуваа топката многу, но мислам дека извлекоа некои позитивни работи од овој меч и ќе се обидат тоа повторно. Затоа треба да бидеме подготвени. Очекувам навистина тежок натпревар, 100% “, додаде Клоп.

loading...