(ВИДЕО) Како од воздух изгледаат Хаваите, опустошени од пожари?

од Vladimir Zorba

Бројот на загинати од шумските пожари во Мауи сега изнесува 89, соопштија официјални лица во саботата, што го прави најсмртоносниот шумски пожар во САД во повеќе од сто години.

Степенот на штетата стана појасна во саботата, бидејќи тимовите за пребарување со кучиња на трупови ги пребаруваа урнатините на Лахаина, четири дена откако пожарот го срамни историското одморалиште, уништувајќи згради и стопени автомобили.

Трошоците за обновата на Лахаина се проценети на 5,5 милијарди долари, според Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА), при што повеќе од 2.200 објекти се оштетени или уништени и повеќе од 850 хектари изгорени.

Гувернерот Џош Грин на прес-конференција во саботата попладне предупреди дека бројот на загинати ќе продолжи да расте. На социјалните мрежи се шират воздушни снимки од опожарената површина.

Слични содржини