(ВИДЕО)Украински министер: „Создадовме невидлива наметка за нашите војници“

од Vladimir Zorba

УКРАИНСКИОТ министер за дигитална трансформација, Михаило Федоров денеска ја претстави таканаречената невидлива наметка, за која тврди дека може да ги скрие војниците од термалните камери и беспилотните летала. Наметки го блокираат топлинското зрачење, што наводно го прави војникот невидлив за непријателот.

Наметката е создадена од Brave1, проект за одбранбена технологија спонзориран од украинската влада. Тие го развиваат од 2015 година, кога требаше да се користи од снајперисти и украинските разузнавачи за специјални операции во Донбас на истокот на земјата, изјави за Си-Ен-Ен Максим Борјак, еден од креаторите на наметката.

Сериозната работа на проектот беше обновена откако Русија започна инвазија на Украина во февруари минатата година. Наметката е направена од материјали кои најчесто ги користат пожарникарите. Целта е да се спречи топлиот воздух да излезе и да се појави на камерите за термичка слика, додека вградениот систем за вентилација го лади топлиот воздух во внатрешноста на обвивката.

Борјак го нарекува „едноставен систем“ кој тежи до 2,5 килограми. Палтата се отпорни на дожд и се незапаливи. Борјак истакна дека тие веќе биле користени од 35-та поморска бригада за време на украинската контраофанзива.

Министерот Федоров сподели и видео на кое се гледа „готов примерок кој е успешно тестиран на терен“.

Слични содржини