Виена може самостојно да ја регистрира Спутник V, ако ЕУ го одложи одобрувањето

од Nikola Popovski

Австрија може да ја регистрира руската вакцина против вирусот Спутник V на национално ниво доколку се одложи постапката за одобрување на Европската агенција за лекови (ЕМА), изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Според него, сите процедури во ЕМА траат многу долго, поради што, меѓу другото, Европа заостанува, на пример, од Велика Британија и САД во однос на вакцинацијата.

„Секако, постои можност ова да се направи тоа на национално ниво, ако трае премногу долго на европско ниво. Постојат земји во Европа кои користат неколку вакцини, на пример Унгарија или Србија и кои исто така ја користат руската вакцина, што е голема предност за овие земји, бидејќи тие можат побрзо да го вакцинираат населението. Тоа спасува животи и ги чува работните места “, објавил канцеларот на Инстаграм.

Тој додал дека силно го поддржува купувањето на руската вакцина и се надева дека Австрија ќе успее во тоа.

„Тоа многу би ни помогнало, бидејќи процесот на вакцинација би бил значително забрзан. Јас сум посветен на тоа. Сега тоа го усогласуваме со федералната влада“, прецизира тој.

„Навистина се надевам дека ќе можеме да ја купиме оваа вакцина и веднаш ќе ја примениме. Не е само моја одлука, но јас силно ја поддржувам “, заклучиl канцеларот.

Слични содржини