Викенд диета за брзо чистење на телото: Еве што треба да јадете за да ослабете

од Vladimir Zorba

Викенд диетата за експресно прочистување на телото содржи грст овошје, зеленчук и течности, како и чај и кафе направени од јачмен (цикорија). Дневното мени содржи помеѓу 1.000 и 1.200 калории, што е значително помалку од препорачаните потреби, поради што оваа диета не треба да трае подолго од два дена.

По завршувањето на диетата за детоксикација, продолжете да јадете лесна и здрава храна за да ја одржите вашата тежина. Во исхраната особено се важни ананасот, зелениот чај и споменатото јачменово кафе. Ананасот има многу минерали, вода, влакна и ензими и е класифициран како диуретик.

Јачменовото кафе не содржи кофеин, има прочистувачко и детоксикативно дејство. Јачменовото кафе можете да го замените со чај. Намалете го внесот на сол и бибер и пијте најмалку литар и половина вода дневно. Л

ебот можете да го замените со компири. За време на диетата можете да пиете и чај од стебло од вишни или чај од свила од пченка, кои се добри против целулитот.

Сабота:

Појадок: шолја јачменово кафе, два бисквита

Ужина: шолја зелен чај без шеќер, шолја исечен ананас

Ручек: мешана салата, тестенини со зеленчук, пармезан, парче ананас

Вечера: супа од зеленчук, печен батак без кора, салата од рендан морков, парче интегрален леб

Недела:

Појадок: обичен јогурт, чаша различни житарки

Ужина: шолја зелен чај без шеќер, два бисквита

Ручек: зелена салата, омлет со јајца, домати и спанаќ, парче интегрален леб, јаболко

Вечера: ориз со магдонос, сладок анасон, салата со млад кромид, парче интегрален леб, круша

Слични содржини