ВМРО-ДПМНЕ: 4-от квартал нема раст, дефицитот е зголемен, а капитални инвестиции нема

од Nikola Popovski

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се огласи утрово со соопштение во кое вели дека „и Виенскиот институт за економски студии ги скрши розевите очила на Заев“.

-4 квартал нема раст, дефицитот е зголемен, а капитални инвестиции нема. Виенскиот институт за меѓународни економски студии утврдува дека Македонија е една од трите земји во Централна и Источна Европа кај која нема подобрување на економските проекции. „Во анализата се посочува дека економијата не може да започне да се опоравува од пандемијата. Според истата БДП во првиот квартал од 2021 година падна за 1,9% – што е четврти последователен квартал со пад. Македонија е во рецесија, а со политики на Заев, излезот е се потежок. А заздравувањето на економијата не е ниту на повидок, велат од партијата.

Според нив, извештајот на Виенскиот институт е уште еден црвен картон за владата која не работи ништо, и се занимава само со криминал.

-Време е за сериозни политики и одговорен пристап. Време е за Македонија за сите луѓе, стои во соопштението.

Слични содржини