Во Англија играчите на Атлетико се прогласени за луди

од Vladimir Zorba

Англискиот печат остро го осуди однесувањето на фудбалерите на Атлетико Мадрид на крајот од синоќешниот натпревар со Манчестер Сити во Лигата на шампионите, кој заврши 0:0. Во последните минути од натпреварот дојде до судири на теренот, откако играчите на шпанскиот шампион беа видно нервозни во потрагата по гол. Токму нивното однесување е во фокусот на денешните наслови во спортските делови на Островот, на кои сите се прикажани фотографии од преврзаната глава на Фил Фоден и/или снимки од турканицата што продолжи во соблекувалните.

„Луди, лоши и опасни“, пишува „Мирор“, додавајќи: „Истепаните „сини“ го задржаа озлогласениот Атлетико да стигне до полуфиналето со Реал“.

„Дејли експрес“ го пофали и Сити додека го критикуваше противникот: „Сината храброст“, гласи нивниот наслов, кој е надополнет со следниов коментар: „Сити покажа самодоверба во лудата ноќ за да договори пресметка со Реал“.

„Freaks“ е насловот на „The Sun“, кој додава: „Храбриот Фил и компанијата ги исфрлија лудите“. „Гардијан“ пишува: „Сити ја задржа ладнокрвноста во котелот на Атлетико што врие“, додавајќи: „Битното реми во Мадрид го одржува сонот за тројна круна“.

„Дејли Стар“ излезе со следниов наслов: „Целосен хаос“, а напиша и: „Мадрид е луд, додека Сити си договорија (полуфинале)“.

Слични содржини