Во крвава битка меѓу двете либиски влади 32 загинати, 159 ранети

од Vladimir Zorba
192 прегледи

Во неделата мирот се врати во Триполи откако избија судири меѓу вооружени групи во неколку области на либискиот главен град.

Борби избувнаа по неколкумесечна зголемена тензија меѓу двете влади кои се борат за контрола на северноафриканската земја и нејзините огромни резерви на нафта.

Две влади се борат за власт од март: едната е со седиште во Триполи и е предводена од Абделхамид Дбеибах од 2021 година, а другата е предводена од Фати Башага, кој го поддржува кампот на маршалот Калифа Хафтар, командант на источните либиски сили.

Медиумите и експертите велат дека судирите завршиле со неуспешниот обид на Фатхи Башага, поранешниот министер за внатрешни работи, да ја сруши владата на својот ривал.

Вооружените групи, кои се сметаат за неутрални во оваа политичка пресметка, застанаа на страната на Дбеиба, што беше одлучувачко за исходот на борбите.

Ова е втор неуспешен државен удар на Башага во кој тој се обиде да ја отстрани извршната власт на неговиот ривал. Во земјата продолжуваат најжестоките судири од неуспешниот обид на маршалот Хафтар во јуни 2020 година да го освои главниот град.

По падот на режимот на Моамер Гадафи во 2011 година, Либија е „потоната“ во голема политичка криза обележана со ривалство меѓу лидерите на големите региони, борби за моќ и странско мешање.

Мисијата на ОН во Либија повика на „итен прекин на непријателствата“, предупредувајќи на „тековни вооружени конфликти, вклучително и неселективно гранатирање на цивилни населби“ со оштетени бројни болници.

Слични содржини